Yıldızlar yolu gösterir,

23.01.2019 02:01 .Hz.Muhammed; Benim ashabım gökteki yıldızlar gibidir; Yıldızlar bize bulunamıyacak bir velinimettir. Hz.Ömer gibi, Hz Ebubekir gibi ve daha niceleri günümüze kadar, müslüman alemine, , ümmeti Muhammed’e yol gösteren, islamiyeti öğrenmek ve yaşamak isteyen her bireyin önünde kılavuz olmuştur.

Tıpkı yüce peygamber, Hz.Muhammed’in ashabı gibi. Yolumuzu kaybettiğimizde, Gökyüzü’ne, Çoban yıldızına yada Küçükayı ve büyükayı gibi takım yıldızlarına kaldırır kafamızı bir bakarız. Doğu,Batı,Kuzey,Güneyi bilmiyorsak bile gideceğimiz yönü ortalama öğrenmişizdir. Yıldızlar bize bulunamıyacak bir velinimettir. Hz.Ömer gibi, Hz Ebubekir gibi ve daha niceleri günümüze kadar, müslüman alemine, ümmeti Muhammed’e yardımcı ve islamiyeti öğrenmek , yaşamak isteyen her bireyin önünde yol gösterici olmuştur.  Bir sürede olmaya devam edecektir belkide. Peygamber efendimiz; vefat ettiğinde, ashabın ileri gelenlerini Sakife’de toplanmaya mecbur eden, zamanın müslümanlığı kabul etmiş halkı, diğer ashab, bir çoğu put perest olarak ömrünün çoğunu yaşamış halk bir araya geldi. Acil idareci seçmeye Ashabın ileri gelenlerini bir anlamda zorladı. Dönemin ileri gelen ashaptan büyükler halkı yatıştırmak için, yönetime aday olmak hevesi ile değil, halkı yatıştırma çabasındaydılar. Acil lider bekleyen halk, eski gelenekleri uyarınca lider konumundaki, zamanımızda 3 halife olarak bildiğimiz Hz. Ebubekir, Hz.Ömer ve Hz Osman liderliğinde bir araya geldiler.Diğer tarafta Peygamber;Hz.Muhammet’in naaşı defin işlemleri yapılırken,eski geleneklerine dönen ahali, hazır bulunan liderleri, seçime zorlamış olmalılar.. Ençok sözü dinlenen kolaylıkla olayları yatıştırabilen Hz. Ebubekir yol gösterici olarak, Hz Ömer’in ilk biat etmesi ile halife ilan edilmiştir.İnsanlık tarihini derinden etkileyen bu seçimin sonunda Hz. Ebubekirin yaktın beni ya Ömer dediği bazı kaynaklarda yazılmıştır.Daha sonra Hz.Ömer ve Hz. Osman öldürülünceye dek sürmüştür. Günümüze 4 büyük halife, Hz Ali’ye Hz Osman Öldürüldükten sonra, Ümmet ve ashaptan olan büyük bir topluluk gelerek aman dilemeleri üzerine, Hz.Ali mecburen gelen ahaliye ve islam alemine yardımcı olabilmek için halifeliği kabul ettiği bütün kaynaklarda geçmektedir.

Yol olarak Hz.Ali’ye biat edenler gibi, yıldızlar gökyüzünde ashap gibi mükemmel bir yol gösterici, fakat yıldızlar gökyüzünde, sürekli takip etmeye kalksak önümüzde yürüdüğümüz yolda olan biteni göremeyiz.  Yağmur olur çamur olur,fırtınalar eser, yolda yürümek için şartları iyi bilen, yol,yordam alimlerine ihtiyaç var. Hz.Ali yolunu şaşıranlara yarenlik etmiş yol göstermiş. Olaki başlar gökte iken, önlerine kuyu çıkar, düşüp perişan olmasınlar diye. Bu gün Bağımsız Türkiye Partisi genel başkanı Milli Ekonomi Modeli sahibi Prf. Haydar Baş kuyuların, petrol kaynağı olduğunu,  vatana millete nasıl faydalı olunulabileceğini okadar net açıklıyor ki, Bizim inanmaya cesaretimiz bile yok. Bilinmesi gereken tek şey var. Milli Ekonomi Gerçeği, Ehl’i Beyt güzergahı, insanların, insanımızın en sonunda varacağı nokta, Günün trendi değil, gerçek güzergah, kabullenmekte zorlansakta, Arttıkça artmakta olan ilgi alakanın diyebilirim ki asla eksilmeyecek gerçek trent, daha ötesi insanca yaşam tarzı, rahmani standart ap açık gözler önünde, anlamaya çalışmak yetecektir, umarım.

Çekmecedenhaber Farkı

Zeki Kıran