Yangınlar da buzulların erimesine sebep

29.11.2019 10:11 Amazon yangınları, Güney Amerika kıtasının batısında bulunan And Dağları buzullarının daha fazla ve daha hızlı erimesine sebep oluyor.
Amazon Ormanları'ndan kilometrelerce uzaklıktaki dağ buzulları, yangınlar nedeniyle daha hızlı erime riskiyle karşı karşıya. Brezilyalı araştırmacılar, on milyonlarca kişinin temiz su kaynağının tehlikede olduğunu açıkladı.

 

Amazon yangınları, Güney Amerika kıtasının batısında bulunan And Dağları buzullarının daha fazla ve daha hızlı erimesine sebep oluyor. Bunun sonucu olarak on milyonlarca kişinin su kaynağı tehlikede. Brezilyalı araştırmacılar, yangınlardan yükselen duman ve kül parçacıklarının rüzgarın da etkisiyle kilometrelerce sürüklendiğini ve And Dağları buzullarına ulaştığını açıkladı.
Söz konusu parçacıklar, buzullar üzerinde koyu renkli bir tabaka oluşturarak bunların güneş ışınlarını daha fazla emmesine neden oluyor. Sonuç olarak ısınan buzullar, normal koşullara oranla yüzde 14'e kadar daha hızlı eriyor. And Dağları üzerindeki buzullar, milyonlarca kişiye su kaynağı olmanın haricinde, ekinlerin sulanması için de önemli değere sahip.
Buzullardan toplam en az 75 milyon kişi faydalanıyor. Rio de Janeiro Üniversitesi'nden araştırmacı Newton de Magalheas Neto, "Bu bölgesel bir sorun olarak değerlendirilmemeli. Aksine tüm kıta üzerinde sosyal sonuçlar doğuracaktır" şeklinde konuştu. Neto, Amazon yangınlarının artmasıyla erime hızının daha da yükselebileceğine dikkat çekti. 

Yeni Mesaj; Şevket Tepetaş