'Üretici geçim derdinde iktidar ithalat peşinde'

08.05.2019 11:05 Besicilik sektörü ve süt üretiminde yaşanan sorunlara dikkat çeken Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yem fiyatlarına gelen zamlarla yaşanan mağduriyet ile birlikte damızlık sığır yetiştiricilerinin dişi hayvanları bile kesime gönderme zorunda kaldığına işaret etti.
Böyle bir ortamda "canlı tırnaklı hayvanların ithalatına ve transit geçişine yalnızca bakanlıkça hazırlanan listelerde yer alan ülkelerden izin verilmesine" ilişkin hükmünün yürürlük tarihinin 2 yıl daha uzatılmasının yaratacağı sorunlara dikkat çeken Niğde Milletvekili Gürer, hayvancılığın en önemli beslenme maddelerinden biri olan yoncanın  kilosunun 60 kuruşa, balya fiyatının ise 12 lira iken bu yıl 30 liraya çıktığını, yem fiyatlarına ise son bir ay içinde yüzde 20 oranında zam geldiğini ifade etti.

Dolardaki oynaklığın sürmesinin de fiyat artışlarında önemli etken olduğunu belirtti.

Gürer, "Bir önceki yıla göre yonca balya fiyatındaki artış üretici maliyetini etkiliyor. Yoncanın yanı sıra Niğde'de, son 1 ayda yem fiyatlarına gelen yaklaşık yüzde 20 oranındaki zam, hayvancılık sektörü üreticilerini kara kara düşündürüyor. Son 1 ayda gelen 3 ayrı zam 13 TL yem fiyatlarını artırarak yüzde 20'lik bir zam oranına ulaşması sorunları katladı. Süt fiyatındaki düzenleme yem fiyatındaki ciddi artış ile ortadan kalkınca üretici ne yapacağını şaşırmış duruma geldi. Ulusal Süt Konseyinin yaptığı düzenlemeden fayda gören üretici değil yem firmaları oluyor. Devletin sağladığı destekler üreticinin besiciliği sürdürmesine yetmiyor" dedi.

Girdi maliyetlerinin sürekli artmasının, Türkiye'de hayvancılığı  sorunlu hale getirdiğini, damızlık sığır yetiştiricilerinin ise dişi hayvanlarını kesime göndermek zorunda kaldığını anlatan Gürer, "Artan maliyetler karşısında Ulusal Süt Konseyi'nin belirlediği fiyatlar üreticinin cebine girmeden yem firmalarının cebine gidiyor. Sorunun çözümü yem fiyatlarını düşürüp meralarda hayvan beslemenin yolunu açmaktır. 12 ay yemle beslenen hayvanın maliyeti sürekli katlamaktadır" şeklinde konuştu.

YENİ MESAJ/ANKARA