Siyasette yaşanan gerilimler, faiz oranlarını yükseltiyor.

14.05.2019 12:05 Merkez Bankası faizleri yükseltince, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın borçlanma faizi yükseliyor. Nitekim bakanlık dün düzenlediği 2 tahvil ihalesinde 10 milyar 701 milyon lira borçlanmaya gitti. Bakanlık, ilk ihalede 12 ay (364 gün) vadeli, kuponsuz devlet tahvilinin ilk ihracını gerçekleştirdi.
Ekonomide, iç ve dış siyasette yaşanan gerilimler, faiz oranlarını yükseltiyor. Gerilimler döviz kurlarının artmasına yol açıyor, bu artış da Merkez Bankası'nı dolaylı ya da doğrudan yöntemlerle faiz yükseltmeye itiyor. İhalede basit faiz ve bileşik faiz yüzde 26.12 oldu. Bu faiz oranı, AK Parti hükümetleri döneminde gerçekleşen en yüksek oran olarak kayıtlara geçti!   Kamu kuruluşları da alıcı   Nominal teklifin 6 milyar 17 milyon lira olduğu ihalede, nominal satış 3 milyar 472 milyon lira, net satış 2 milyar 753 milyon lira olarak gerçekleşti. Kamu kuruluşlarından gelen 1 milyar 300 milyon liralık teklifin tamamının karşılandığı ihalede, piyasa yapıcılarından 4 milyar 55 milyon liralık teklif alındı ve bu kesime 3 milyar 100 milyon liralık satış yapıldı.   Hazine bugün de iki ihale düzenleyecek     Borçlanmaya doymayan Hazine ve Maliye Bakanlığınca, bugün de iki tahvil ihalesi gerçekleştirilecek. Bakanlığın internet sitesinde yer alan duyuruya göre, bugün düzenlenecek ilk ihalede 2 yıl (707 gün) vadeli, 6 ayda bir kupon ödemeli sabit kuponlu devlet tahvilinin yeniden ihracı yapılacak.

Diğer ihalede de 6 yıl (2275 gün) vadeli, değişken faizli 6 ayda bir kupon ödemeli devlet tahvili yeniden ihraç edilecek. Yoğun borçlanmanın başlıca nedenini Hazine nakit dengesinin Nisan ayında 14 milyar 254 milyon lira açık vermesi teşkil ediyor! Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın Mayısta 18.8 milyar lira, Haziranda ise 11 milyar lira, Temmuzda da 19.5 milyar lira iç borçlanmaya gitmesi bekleniyor.

Haberin Çekmecesi