Röportaj: CHP İl Gençlik Başkanı Ali Rıza Tufan

21.12.2018 11:12 - Merhabalar, Ali Rıza Bey. Ben Haydar Akyavuz; Çekmecedenhaber köşe yazarı ve İstanbul'dan Haber'in yayın yönetmeniyim. Öncelikle röportaj teklifimi kabul ettiğiniz için teşekkür ediyorum. Bizlere kısaca kendinizden bahseder misiniz?
"Merhabalar Haydar Bey. Bu güzel sohbete vesile olduğunuz için ben teşekkür ediyorum. 1993 yılında Uşak'ta doğdum. Uşak Üniversitesi İşletme mezunuyum. 19 yaşında Gümüşhane'de üniversite okuyorken Cumhuriyet Halk Partisi'ne üye oldum. Gümüşhane serüvenine ara verip eğitimime Uşak'ta devam ederken çevremin ısrarıyla 2 yıl (2016-2018) süreyle Cumhuriyet Halk Partisi'nde Uşak İl Gençlik Kolları Başkanlığı yaptım."
- Sizi tanımak bizim için mutluluk verici. Müsaadenizle hemen ilk soruma geçiyorum: Prof. Dr. Haydar Baş'ın "Hoş Geldin Atatürk" kitabı hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce halkımızın Hoş Geldin Atatürk kitabına bu denli gösterdiği yoğun ilginin sebebi nedir?
"Öncelikle kendi düşüncem, bu kitapla tanışmadan önce Atatürk'ün savaş kahramanlıklarını, büyük bir lider olduğunu, büyük bir devlet adamı olduğunu elbette biliyorduk. Hoş Geldin Atatürk kitabı ile tanışınca aslında Atatürk'ün ne kadar dindar bir insan olduğunu ve büyük bir maneviyata sahip olduğunu öğrenmiş oldum. Bu da beni çok mutlu etti. Çünkü bu kitapla tanışmadan önce hep düşünürdüm; böylesine bir adam sıradan bir insan olamaz, diye. Allah'a çok şükür ki bu kitapla beraber Atatürk'ün, 'Ben Cihat Müslümanıyım' derken neyi kastettiğini artık anlamış oldum. Toplumdaki insanlar da yıllardır 'Atatürk dinsizdir' laflarıyla ölümünden itibaren başlayan günümüze kadar süren bu yalanın kitapla beraber toplumun gönlünün rahatlatmasına vesile olduğu için, toplum da böylesine bir ilgi gösterdi bu esere."
- Kesinlikle haklısınız. Peki, tüm dünyada büyük bir yankı uyandıran, 4 milyarlık BRICS ülkeleri birliğinin uygulayarak dünyanın yeni güç merkezi haline geldiği Prof. Dr. Haydar Baş'ın Milli Ekonomi Modeli hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce dünya basınında ve üniversitelerde gündeme gelen böylesine önemli bir model, Türk basınında neden gündeme gelmedi?
"Aslında bu model Türkiye için uyarlanmıştır. Fakat Rusya, Hindistan, Çin, Brezilya gibi ülkeler de bu modeli uygulayarak ekonomilerini düzeltmişlerdir. Sayın Baş, 'ev hanımlarına maaş vereceğim' demişti. Millete inandırıcı gelmedi. Ama bugün Rusya, ev hanımlarına maaş veriyor. Bu da demek oluyor ki, Sayın Baş'ın modeli ile beraber ekonomisi çöküşe geçen Rusya bu model ile beraber ekonomisini düzeltmiştir. Bu model Amerikan dolarının sadece bir kâğıttan ibaret olduğunu ortaya koymuştur. Ben inanıyorum ki çok yakında bizim ülkemizde de bu model hayata geçecektir. Ve bilhassa dünyanın 2 büyük ülkesinden biri olan Rusya'da, Çin devlet başkanı dışında hiçbir devlet adamının girmediği Duma Meclisi'nde saatlerce Ruslara ekonomi dersi veren ve 'Ne mutlu Türk'üm diyene!' dedirten birisine, ülkemizi temsil ettiği için teşekkürleri Türk halk olarak bir borç biliriz."
- Sizin de ifade buyurduğunuz gibi, devletimizin ve milletimizin kurtuluşu için tek formüldür MEM. Son olarak, CHP tabanının BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'a ciddi bir yönelişi söz konusu. Özellikle geçtiğimiz günlerde İstanbul Florya'da Elite World Business Hotel'de düzenlenen törenle 1200 CHP'li, rozet takarak Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) saflarına katıldı. Bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce bu yoğun ilginin kaynağı nedir?
"Cumhuriyet Halk Partisi tabanı öteden beri Prof. Dr. Haydar Baş'ı sever ve sayar. Mesela Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu, 24 Haziran seçimleri öncesi katıldığı bir programda Cumhurbaşkanı adayını tarif ederken şöyle tarif etmişti: 'Ekonomiyi çok iyi bilen, dindar olan, Ortadoğu ile arası iyi olan ve tüm toplumun kabul edeceği bir kişi olacak.' Benim aklıma direkt Sayın Haydar Baş gelmişti. Çünkü bu tarif direkt O'nu gösteriyordu. Kendisi aday gösterilmeyince hatta şaşırmıştım. Prof. Dr. Haydar Baş, Baştürk'tür. Baştürk'e selamlar."
- Umuyoruz ki, millet en kısa sürede Prof. Dr. Haydar Baş'ı anlar; işi ehline, uzmanına teslim eder. Cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum, Ali Rıza Bey. Sağlık ve afiyet diliyorum.