Öğretmenimiz bugün bunalımda!

26.11.2019 11:11 Atama ve maddi kaygılar ile geleceğe karamsar bakan öğretmenlerin gelecek nesillere ışık tutması da mümkün olmaz. Öğretmenlerin kazancı insandır, her meslek sahibi servet kazanır, para kazanır. öğretmen insan kazanır. Milletinin hukukuna, adaletine, ziraatına, mühendisliğine, sağlık hizmetlerine insan yetiştirir. öğretmen toplumun her şeyi, hatta milletin her şeyidir.Güçlü bir milletin varlığı; Eğitim - Öğretim kadrosu ile mümkündür.

1923 yılı bütçesi görüşülürken Bütçe Komisyonu Atatürk'e gider ve milletvekillerinin maaş miktarlarını sorarlar. Atatürk de milletvekili maaşları öğretmen maaşlarını geçmesin emrini verir. 1946 yılında yeni mezun bir öğretmen 11 Cumhuriyet altını alacak kadar maaş almaktaydı.
Gelecek neslin mimarı olarak gördüğümüz, ülkenin geleceği için hayati önem arz ettiğini belirttiğimiz öğretmenlerimiz günümüzde ne yazık ki ekonomik bunalım tehlikesi altındadırlar. Bu denli önemli bir mesleği kendisine görev edinmiş öğretmenlerimiz yıllarca atama beklemekte ve maddi kaygılar yaşamaktadırlar. Maddi kaygılar yaşayan, geleceğe karamsar bakan öğretmenlerin gelecek nesillere ışık tutması da mümkün olmaz.
Biz bu vesile ile bugün böyle kutsal bir mesleği icra eden tüm öğretmenlerimize ses olmak istiyoruz. Başöğretmenin öğretmene olan bakış açısını hafızalara kazıyarak böyle kutsal bir mesleği icra eden tüm öğretmenlerimizin hak ettiği değeri görmesini istiyoruz.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ulusları kurtaracak olan yalnız öğretmenlerdir sözüne kulak verilmesini istiyoruz Biz maddi kaygılar ile karamsar değil yüreğinde Allah, Vatan, Millet, Bayrak ve Atatürk sevgisi ile dolu güçlü Türk öğretmenleri ile geleceğe sağlıklı fidanlar bırakılsın istiyoruz. 

'Öğretmenlerin kazancı insandır'

Bu vesile ile İcmal gençliğinin öğretmeni aynı zamanda kutsal öğretmenlik mesleğine yıllarını vermiş, günümüzün başöğretmeni, BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş Bey'in öğretmenin önemini belirten şu sözlerine de yer vermek istiyorum. Öğretmenlerin kazancı insandır.
Her meslek sahibi servet kazanır, para kazanır. Ama öğretmen insan kazanır. Kazandığı insanlar milletinin yönetimine, hukukuna yani adaletine, ziraatına, mühendisliğine, sağlık hizmetlerine kısaca toplumda ne kadar kurum varsa bütün bunlara insan yetiştirir. öğretmen toplumun her şeyi, hatta milletin her şeyidir.
Güçlü bir milletin var olabilmesi ancak sağlam bir eğitim ve öğretim kadrosu ile mümkün olabilir. Başta günümüzün başöğretmeni Prof. Dr Haydar Baş Bey'in, Kahramanmaraş'ın emektar öğretmeni İl Başkanımız Sayın Dilek Erdoğanyılmaz'ın ve tüm öğretmenlerimizin öğretmenler günü kutlu olsun.

Milli Mücadelede öğretmenler 

Vatanın paramparça olma tehlikesi altında bulunduğu milletin can, mal emniyetinin namus emniyetinin olmadığı Milli Mücadele yıllarında da öğretmenler birçok fedakarlık ve özveride bulunmuşlardır. Çanakkale Savaşı'nın yaşandığı 1915 yılında Galatasaray Lisesi, Konya Lisesi, İzmir Lisesi hiç mezun verememiştir.
Lise çağlarında Şehitlik mertebesine ulaşmış, vatanı kurtarma bilinci taşıyan bu çocuk kahramanlara öğretmenlerinin katkısı da büyüktür. 

Adana direnişini ateşleyen tarihçi Niyazi Bey, TBMM'nin Konya nasihatçisi Muallim Mümtaz Bey, Kuvayı Milliye'nin hamisi Mehmet Muhlis Bey, Maraşlı Kahraman matematik öğretmeni Hayrullah Bey Eğitim ordusunun Kahraman öğretmenlerinden sadece birkaçıdır. Adana, Fransız işgali altındayken tüm devlet kurumlarında Türk bayrağı indirilip yerine Fransız bayrakları çekilmiş iken Erkek Lisesi öğretmeni Niyazi Bey liseler eğitim yuvasıdır, Bayrağımız bizim her şeyimizdir, bayrağımızı indirtmeyiz diyerek tüm öğrencilerine bayrağın önemini göstermiş ve Adana'da bayrağı indirilemeyen tek yer Erkek Lisesi olmuştur. 

Günümüzde de icmal güllerinin yetiştiricisi Prof. Dr. Haydar Baş ve beraber aynı yola çıktığı dava arkadaşları merhum Celal Mısır, Ali Gedik, Baki Bektaş hocalarımız öğretmenlik mesleğini icra etmişlerdir. Bizim de içinde bulunduğumuz icmal hareketi bu 4 öğretmenin omuzlarında yükselmiştir. Bu mübarek, bu yüce davada yer almamızı bu çok kıymetli öğretmenlerimize borçluyuz. 

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Kahramanmaraş İl Başkanlığı, 24 Kasım Öğrenmenler Günü münasebetiyle bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte konuşan Kadın Kolları Basın Danışmanı Av. Gülsüm Gebel, Öğretmenlik mesleğinin insanlık tarihinin en anlamlı, en kutsal ve ölümsüz mesleği olduğunu; öğretmenlerin adeta insan yetiştirme sanatçısı olduklarını vurguladı.
"Geleceğe umutla bakan, vatanına, milletine dinine faydalı bireyler yetiştirilmesi öğretmenler ile mümkündür" diyen Gebel, "Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk öğretmenlerin toplumdaki önemini şöyle ifade ediyor: 'Memleketimizi, toplumumuzu, gerçek hedefe, gerçek mutluluğa ulaştırmak için iki orduya ihtiyaç vardır.
Biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri memleketin geleceğini yoğuran İrfan ordusudur. Bu iki Ordu'nun her ikisi de kıymetlidir, yücedir.
Fakat bu iki Ordu'dan hangisi daha değerlidir, hangisi bir diğerinden üstündür? Şüphesiz böyle bir tercih yapılamaz. Bu ikisi de hayatidir.' " dedi.BTP Kadın Kolları Basın Danışmanı Av. Gülsüm Gebel sözlerini şöyle sürdürdü:

"Açıkça görülüyor ki, Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk 'bir ülke için askeri neyi ifade ediyor ise öğretmeni de onu ifade ediyor' demiştir.
'Öğretmenler yeni nesil sizin eseriniz olacaktır' diyerek hem gelecek nesilleri öğretmenlere emanet etmiş hem de öğretmenlerin ülkenin geleceği için hayati önem arz ettiğinin bir kez daha altını çizmiştir. Tarihte de açıkça görülüyor ki, milletlerin kurtuluşunda öğretmenlerin payı hep çok büyük olmuştur.
Şüphesiz mahlukatın en büyük öğreticisi olan Peygamber Efendimiz dahi Ben Muallim olarak gönderildim buyurmuştur. 

YENİ MESAJ / KAHRAMANMARAŞ

Haberin Çekmecesi