Kahvehaneler kıraathaneye çevrilmeli

04.06.2020 11:06 yeniden açılan kahvehanelerde iskambil ve okey gibi oyunlara yasak getirilmesinin doğru bir karar olduğunu belirten Türkiye Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Birliğin ilk encümen toplantısında, Türkiye’deki bütün kahvehanelerin kıraathaneye çevrilmesi için bir yasa teklifi hazırlanmasını önereceğim” dedi.

“Kahvehanelerin kıraathaneye çevrilmesi için yasa teklifi önereceğim”

                     

Yeni tip korona virüs salgını sürecinde atılan yeni normalleşme adımları kapsamında yeniden açılan kahvehanelerde iskambil ve okey gibi oyunlara yasak getirilmesinin doğru bir karar olduğunu belirten Türkiye Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu Üyesi ve Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Birliğin ilk encümen toplantısında, Türkiye’deki bütün kahvehanelerin kıraathaneye çevrilmesi için bir yasa teklifi hazırlanmasını önereceğim” dedi.

 

 

Sağlık Bakanlığı’nın pandemi sürecinde sürdürdüğü kontrollü normalleşme kapsamında yeniden hizmet vermeye başlayan restoran, kafe, kıraathane ve pastane gibi işletmelerde denetimler başlatan Büyükçekmece Belediyesi, yeni dönemde kahvehane ruhsatı vermeme kararı aldı.

“1 milyardan fazla mikrop barındıran iskambil kağıdı olmamalı”

 

Konuya ilişkin bir açıklama yapan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Sağlık Bakanlığımızın, İçişleri Bakanlığımızın talimatları doğrultusunda iş yerleri açıldı. Esas mesele bu saatten sonra sağlık teşkilatımızın, hekimlerimizin vermiş oldukları savaşın bundan sonra herhangi bir şekilde zedelenmemesi lazım. Mesela kahvehaneler çok önemli. Türkiye’de bir başlangıç yapacağız. Ben Türkiye Belediyeler Birliği yönetim kurulu üyesiyim ve kurucularından bir tanesiyim. İlk encümen toplantısında Türkiye’deki bütün kahvehanelerin kıraathaneye çevrilmesi için bir yasa teklifi hazırlanmasını önereceğim. Kahvehanelerde içerisinde 1 milyardan fazla mikrobun bulunduğu iskambil kağıtlarının olmaması lazım. Kahvehanelerde kağıt ve taş oyunlarının Türkiye çapında yasaklanmasının şart olduğuna inanıyorum” ifadesini kullandı.

Büyükçekmece’de kahvehane ruhsatı verilmeyecek

 

İskambil ve okey gibi oyunlara bu süreçte yasak getirilmesinin önemli bir fırsat olduğunu kaydeden Akgün sözlerini şöyle sürdürdü; “Türk milletinin daha çok okuma alışkanlığı edinmeleri için bu bir fırsattır. Türkiye’de ne kadar kahvehane varsa tamamının en az içerisinde 300 kitabı bulunan kütüphanelere çevrilmesi Türkiye’de yeni bir aşama olacaktır. Yıllardan beri bazı belediyeler tarafından kahvehaneler kıraathaneye çevrilmiştir. Okey, kağıt oyunu ve diğer oyunlar olduğu müddetçe ki o kahvehanelerde kitap okunmayacaktır ama kahvehanelerde oyun tamamen yasaklandığı zaman inanıyorum ki Türk milletinin okuma alışkanlığına biz devlet otoritesi olarak çok büyük katkı sağlayacağımıza inancım tamdır. Biz Büyükçekmece Belediyesi olarak bundan sonra kahvehane ruhsatı vermeyeceğiz. Sadece kıraathane ruhsatı vereceğiz. Yüzde 50’sinin kütüphanesini yaptık. Bundan sonra bu tip taleplerde sadece kıraathane ruhsatı vereceğiz.”

Büyükçekmece habnerleri
çekmecehaber