İzlanda'da skandal! Terbiyesizliğe tepki yağıyor

11.06.2019 12:06 Türkiye, A Milli Futbol Takımı'nın Keflavik Havalimanı'nda maruz kaldığı muamele nedeniyle İzlanda'ya nota verdi. Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliği de, İzlanda'nın Türkiye'ye akredite Kopenhag'taki Büyükelçisi nezdinde girişimde bulunarak, yapılan terbiyesizlik kınandı
YENİ MESAJ / DETAY HABER
 
Geçtiğimiz Cumartesi akşamı Konya'da Fransa'yı 2-0 mağlup ederek büyük bir zafere imza atan A Milli Futbol Takımı kafilesinin Pazar akşamı yaklaşık 6.5 saat süren yolculuk sonrası vardığı İzlanda'da Keflavik Havalimanı'nda maruz kaldığı kötü muameleye tepki yağıyor.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, A Milli Takım kafilesinin maruz kaldığı kötü davranışlar ve yaşananlarla ilgili Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir ile görüştü. TFF'den yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan, telefonla aradığı Özdemir'e konuyla ilgili devletin her türlü girişimi yaptığını ve gerekli tedbirlerin alındığını söyledi.
 
Erdoğan, Nihat Özdemir'den "Şenol Güneş hocamız ve futbolcularımız morallerini yüksek tutsunlar. Türk halkı onların yanında" mesajını teknik heyet ve takıma iletmesini istedi.
 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda milli takım kafilesinin havaalanında maruz kaldığı muamelenin diplomatik teamüller bakımından da, insani bakımdan da kabul edilemeyeceğini vurgulayarak, "Gereğini yapacağımızdan milletimizin şüphesi olmasın" dedi.
 
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de "Milli takımımıza İzlanda Havaalanı'nda yapılan saygısız muamele, İzlanda makamlarının doğrudan sorumluluğundadır, kınıyoruz" dedi.
 
Diplomatik nota
 
Türkiye, Türkiye'nin Oslo Büyükelçiliği aracılığıyla İzlanda'ya A Milli Futbol Takımı'nın havaalanında gördüğü olumsuz muameleyi kınayan ve konuya ilişkin ek güvenlik tedbirlerinin alınmasını talep eden nota verdi.
 
Notada, A Milli Futbol Takımı'nın ülkeye girişi sırasında İzlandalı yetkililer tarafından uzun süre pasaport kontrolünde bekletilmesine, eşyalarının detaylı aranmasına ve milli futbolculara yönelik saygısız ve saldırgan tavırlara dikkat çekildi.
 
Ayrıca Türkiye'nin Oslo Büyükelçisi Fazlı Çorman, Türkiye'nin rahatsızlığını vurgulamak ve gerekli tedbirlerin alınmasını sağlamak üzere İzlanda'ya gitti. Türkiye, ayrıca İzlanda'yı Türkiye'nin Kopenhag Büyükelçiliği vasıtasıyla İzlanda'nın Türkiye'ye akredite Kopenhag Büyükelçiliği üzerinden de kınadı.
 
Söz konusu girişimde İzlanda makamlarına, yaşananların Türk vatandaşları nezdinde büyük infiale yol açtığı belirtilerek, Türkiye ve Türk milleti adına bu tutumun protesto edildiği ve şiddetle kınandığı ve konuya ilişkin izahat beklendiği vurgulandı. Türkiye'nin İzlanda'da, İzlanda'nın da Türkiye'de büyükelçiliği bulunmuyor.
 
Türkiye, İzlanda ile ilgili diplomatik gelişmeleri Oslo Büyükelçiliği, İzlanda da Türkiye ile ilgili gelişmeleri Kopenhag Büyükelçiliği vasıtasıyla yürütüyor.
 
İşkence gibi pasaport kontrolü
 
Konya'dan özel uçakla Keflavik Havalimanı'na gelen milli takım kafilesi, ülkeye girişleri sırasında İzlandalı yetkililer tarafından yaklaşık 2 saat pasaport kontrolünde bekletildi.
 
Milli oyuncuların özel eşyalarının detaylı arandığı ve uzun süre pasaport kontrolünde tutulduğu öğrenildi.
 
İzlanda medyası işkenceyi görmezden geldi
 
İzlanda medyası, A Milli Futbol Takımı kafilesine Keflavik Havalimanı'nda yapılan haksız muameleyi görmezden geldi.
 
Ülkenin önde gelen gazetesi Frettabladid'in internet sitesinde yer alan haberde Türklerin gelişme sonrası attığı yoğun Twitter mesajları öne çıkarıldı. Haberde bir Türk kullanıcının 'İşte yeni bayrağınız' şeklinde yaptığı paylaşım dikkat çekti.
 
Paylaşımda İzlanda bayrağı fırçayla ortadan ikiye ayrılıyor! Gazete bu paylaşıma Milli futbolcu Emre Belözoğlu'nun havalimanından çıkarken Türk medyasına mülakat verirken bir İzlandalının uzattığı tuvalet fırçasının yol açtığını yazdı.