İstanbul'lu selin etkisinde

24.06.2020 11:06 İl genelinde aşırı sağanak yağmurlar hortum ve su baskınlarının yanısıra Esenyurt'ta şiddetli yağış sonrası meydana gelen selden etkilenen mahallelerde belediye ekipleri çalışmalarını sürdürüyor. Su altında kalan dairelerin tahliye işlemlerini tamamlayan ekipler, temizlik çalışmalarına başlayarak, selden etkilenen dairelerde onarım çalışmalarını sürdürüyor.

 


ESENYURT BELEDİYESİ SELDEN ETKİLENEN MAHALLELERDE ÇALIŞMALARINA DEVAM EDİYOR

 

Esenyurt Belediyesi, ilçede şiddetli yağış sonrası meydana gelen selden etkilenen mahallelerde çalışmalarını sürdürüyor. Su altında kalan dairelerin tahliye işlemlerini tamamlayan ekipler, temizlik çalışmalarına başlayarak, selden etkilenen dairelerde onarım çalışmalarına başladı.

Esenyurt Belediyesi, şiddetli yağış sonrası bazı mahallelerde meydana gelen sel baskınının ardından sahada çalışmalarını sürdürüyor. Vatandaşları ilk andan itibaren yalnız bırakmayan Esenyurt Belediyesi, selden etkilenen dairelerde su tahliye işlemlerini tamamlayarak, detaylı temizlik ve onarım işlemlerine başladı. Zarar gören evlerde hasar tespit çalışmalarına başlayan ekipler, vatandaşlara ihtiyaçları konusunda da yardımcı oluyor.

TÜM EKİPLER SAHADA

 

Esenyurt Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü, Fen İşleri Müdürlüğü, Sosyal Yardım İşleri ve Zabıta Müdürlüğü ekipleri başta olmak üzere tüm birimler dün baskının meydana geldiği saatten itibaren alanda çalışmalarını sürdürüyor. 140 kişiden oluşan 27 ekiplik zabıta personeli olayın meydana geldiği mahallelerde kontrolü sağlarken, 400 kişilik temizlik ekibi; 4 kepçe, 15 kamyon, 6 yıkama tankeri, 8 süpürge aracı ve çöp tahliye araçlarıyla bina içleri ve sokaklarda su tahliye çalışmalarının ardından detaylı temizlik işlemlerine tüm daireler temizlenene kadar devam edecek. 

SEL MAĞDURU VATANDAŞLARA SICAK YEMEK

Esenyurt Belediyesi, selden etkilenen mahallelerdeki çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Su baskını yaşanan dairelerdeki tahliye ve temizlik işlemlerini sürdüren ekipler, sel mağduru ailelere de günde iki öğün sıcak yemek dağıtıyor.

Esenyurt Belediyesi, şiddetli yağış sonrası bazı mahallelerde meydana gelen sel baskınının ardından sahadaki çalışmalarını sürdürüyor. Vatandaşları ilk andan itibaren yalnız bırakmayan Esenyurt Belediyesi, selden etkilenen ailelere yaptığı iki öğün sıcak yemek yardımına devam ediyor. 300’e yakın dairedeki su tahliyesi ve temizlik işlemlerinde sona yaklaşan ekipler, Koronavirüs tehlikesine karşı da binaları tek tek dezenfekte ediyor.

KORONAVİRÜS RİSKİ GÖZ ARDI EDİLMİYOR

 

Esenyurt Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ekipleri, Koronavirüs salgınına karşı, vatandaşların sağlığı için selden etkilenen binaları dezenfekte ederek mikroplardan arındırıyor. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ekipleri ise, vatandaşların zararlarının karşılanması için alandaki hasar tespit çalışmalarını sürdürüyor.

 BOZKURT: VATANDAŞLARIMIZIN MAĞDURİYETLERİNİ GİDERECEĞİZ

 

Esenyurt’ta şiddetli yağış nedeniyle sel baskını yaşanan mahallelerde belediye ekipleriyle birlikte tahliye çalışmalarına devam eden Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, tüm ekiplerin sabaha kadar sahada olacağını ve selde mağdur olan vatandaşların mağduriyetlerinin giderileceğini söyledi.

Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, şiddetli yağış nedeniyle meydana gelen sel baskınının ardından belediye ekipleriyle birlikte sahada çalışmalarına devam ediyor. Son ev temizlenene kadar alanda kalarak, vatandaşların mağduriyetlerini gidereceklerini belirten Başkan Bozkurt, “Şu anda tahliye işlemleri aralıksız devam ediyor. Sabaha kadar arkadaşlarımız çalışacaklar. Son ev temizlenene kadar arkadaşlarımızla birlikte burada olacağız. AFAD, valilik, kaymakamlık, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve belediyemizin ortaklaşa yaptığı çalışmayla vatandaşlarımızın sorunlarını ve mağduriyetlerini önemli ölçüde gidereceğiz. Temizlik için Esenyurt Belediyesi ekipleri sabaha kadar çalışacak. İtfaiye ekipleri boşaltma işlemlerini yapıyor. Onun dışında diğer mağduriyetleri de devletimizin desteğiyle çözeceğiz” dedi.

“HARAMİDERENİN ISLAHINI YAPACAĞIZ”

 

Geçmişten kalan çarpık yapılaşma sorununu çözeceklerine dikkati çeken Başkan Bozkurt, “Geçmişteki çarpık yapılaşmanın yaratmış olduğu sorunu gidermemiz lazım. Zira her yıl aynı sonuç oluşuyor. Onun içinde İSKİ ile birlikte bir çalışma yaptık. Haramidere’nin ıslahı yapılacak. Sağ olsun vali bey de söz verdi, onunla birlikte DSİ’nin de desteğiyle bu bölgedeki su sorununu çözeceğiz. Tabii öncelikle bugün su baskınının asıl nedeni binaların dere kodundan aşağıda oluyor olması. Oralardaki ikameti de durdurduk. Dolayısıyla vatandaşlar bir daha orada olmayacaklar. Normalde imara açılmaması gereken yerler buralar. Eğer İSKİ ile yaptığımız çalışmada o daireleri tamamen kurtarabilirsek, belki sonrasında düşünülebilir, ama şu aşamada bu bir cinayetle eş değer. Bu iş gece yarısı olsaydı çok daha büyük felaketlere neden olabilirdi. Şükür ki çok büyük bir kaybımız olmadı. Bir tane Suriyeli misafirimizi kaybettik. Ama gece olması durumunda daha büyük kayıplara neden olabilirdi” diye konuştu.

“HARAMİDERE PROJESİNİ YAZ SONUNDA BİTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ”

 

Geçmiş yıllardan beri bu sorunun yaşandığını belirten Başkan Bozkurt, “Ben 42 yıldır Esenyurtluyum dolayısıyla buranın sorunlarını biliyorum. Geçmiş yıllardan beri bu sorun yaşandığı için projelendirdik. Göreve geldiğimizde, öncelikli olarak yapmamız gereken işlerin başına koyduk. İSKİ ile yaptığımız çalışmada, buranın dere kodunu, dere seviyesini ve eğimlerini değiştirerek yeni bir proje yaptık. Yaşanan sorun bu projeyle büyük oranda çözülecek. Derenin iki kenarına da atık su hatlarının toplandığı 2 buçuk metre çapında borular döşenecek. Pandemi birazcık işi öteledi, bir de yağmur olmaması için yaz sezonunda yapabiliyorduk. Dolayısıyla bir sorun olmadan, bu yaz içinde bitirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.İMAMOĞLU SEL BASKINI OLAN MAHALLELERDE İNCELEMELERDE BULUNDU

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık ile birlikte sel baskınının yaşandığı mahallelere gelerek, incelemelerde bulundu. Başkan İmamoğlu, vatandaşlara her türlü desteği vereceklerini, enkaz kalkana kadar sahada çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

Su baskınının meydana geldiği bölgelerde Esenyurt Belediyesi ekiplerinin yanı sıra; İSKİ, AKOM,AFAD, itfaiye ekipleri çalışmalarını sürdürüyor.

Esenyurt Haberleri
çekmecehaber