Her yerde,Koronavirüsle mücadele; Toplu taşıma ve çarşı,pazar denetlemeleri devam ediyor.

31.03.2020 08:03 Büyükçekmece ve Esenyurt Belediyesi zabıta ekipleri, İçişleri Bakanlığı'nın koronavirüs ile mücadele kapsamında taksiler ve toplu ulaşım araçları ve pazar yerleri ile ilgili alınan kararlara yönelik bir denetleme gerçekleştirmeye devam ediyor.

Büyükçekmece'de zabıta ekipleri, İçişleri Bakanlığı'nın  koronavirüs ile mücadele kapsamımda tüm toplu ulaşım araçlarında yolcu taşıma kapasitesinin yüzde 50 düşürülmesi ve taksilerin trafiğe çıkışının kısıtlanmasına yönelik olarak tek-çift plaka uygulanmasını denetledi.

Kurallara uymayanlara tutanak tutuldu

 

Yapılan denetimler esnasında ticari taksilerin tek-çift plaka uygulamasına uyduğu görülürken,  bazı özel halk otobüsleri ve dolmuşların ruhsatlarında belirlenen yolcu sayısının yüzde 50’sinden fazla yolcu aldığı tespit edildi.
Zabıta ekipleri, otobüs ve dolmuş şoförlerine, halk sağlığının korunması için kurallara uyulması gerektiğini hatırlattı. Araç ruhsatında belirtilen yolcu kapasitesinin en fazla yüzde 50’si oranında yolcu taşınacak kararını ihlal edenlere ise tutanak tutuldu.Büyükçekmece Belediyesi zabıta ekipleri, koronavirüs ile mücadele kapsamında alınan kararlara uygun yolcu taşıyan araç şoförlerine de teşekkür etti.


ESENYURT ZABITASINDAN TİCARİ TAKSİLERE TEK-ÇİFT PLAKA DENETİMİ   Esenyurt Belediyesi Zabıta ekipleri, İçişleri Bakanlığı'nın ticari taksilerle ilgili yayınladığı tek-çift plaka uygulamasıyla ilgili denetim yaptı.  Esenyurt Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs salgınını önleme tedbirleri kapsamında yayınladığı ticari taksilerde tek-çift plaka uygulamasıyla ilgili denetim yaptı. 


  TAKSİ DURAKLARINA TEBLİĞ EDİLDİ Bu gece başlayan yasağa göre İstanbul, Ankara, İzmir’de ticari taksilerin trafiğe çıkışlarında plakasının son hanesi 'tek' olan ticari taksiler üzerinde denetim yapıldı. Denetimler kapsamında taksi duraklarına tebliğde bulunuldu. Tebliğler taksi duraklarının sahiplerine imza karşılığı teslim edildi. 

  SÜRÜCÜLERE MASKE VE ELDİVEN KONTROLÜ Ekipler tebliğ sonrası ana arterlerde uygulama da yaptı. Seyir halindeki taksi sürücüleri durdurularak kurallar hatırlatıldı. Plakası tek olan sürücülere gece yarısından itibaren trafiğe çıkamayacağı bildirildi.Maske ve eldiven takmayan sürücüleri de uyaran zabıta ekipleri maske ve eldiven takılmasını sağladı. Sosyal mesafe kuralı kapsamında sürücünün yanında oturan yolcular arka kısıma oturtuldu. Ekiplerin çalışması aralıksız sürecek.ESENYURT ZABITASI PAZAR YERLERİNDE DENETİMLERİNİ SÜRDÜRÜYOR

 

Esenyurt Belediyesi zabıta ekipleri, pazarlarda temel gıda ve temizlik maddelerinin haricinde zaruri olmayan ihtiyaçların satışının yasaklanmasının ardından, ilçe genelindeki açık ve kapalı pazar yerlerinde denetimlerini sürdürüyor.

Esenyurt Belediyesi zabıta ekipleri, İçişleri Bakanlığı’nın pazar yerlerinde temel gıda ve temizlik maddelerinin haricinde zaruri olmayan ihtiyaçların satışının yasaklanmasıyla ilgili yayınladığı genelge kapsamında, ilçe genelinde bulunan açık ve kapalı pazarlarda denetimlerini devam ettiriyor. Ekipler, pazar yerlerinde gerçekleştirdiği denetimler ile Esenyurtluların sağlıklı ve güvenli bir şekilde alışveriş yapmasını sağlıyor.Pazar esnafına maske ve eldiven dağıtan ekipler, vatandaşlara ürünleri seçmeden almaları yönünde de uyarılarda bulunuyor. Ayrıca pazar yeri girişlerine kurulan el dezenfektanı stantları konusunda da vatandaşlara ve esnafa yardımcı olan ekipler, gün boyu denetimlerini sürdürüyor.

Çekmece Bölge Haberleri
çekmecehaber