Hastalık icadı ile tedavi eden düzen var.

13.05.2019 01:05 Türkiye'nin ilk 'Koku ve Tat Zirvesi' 3-4 Mayıs 2019 tarihlerinde İstanbul'da düzenlendi. Koku ve Tat Zirvesi Başkanı Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Aytuğ Altundağ,dünyada sağlık alanında önce hastalık icat eden, sonra da hastalığı tedavi eden bir düzen olduğunu vurguladı. Koku ve tat alma bozuklukları ve tedavilerinden bahsederken, kişinin nefesinde 3 bin 481 tane nefes gazı bulunduğunu, bu gazların üç tanesinin en sık ağız kokusuna yol açan gazlar olduğuna dikkat çekti.
Türkiye'nin ilk 'Koku ve Tat Zirvesi' 3-4 Mayıs 2019 tarihlerinde İstanbul'da düzenlendi. Acıbadem Taksim Hastanesi'nin sponsorluğunda gerçekleştirilen zirvede Yeni Mesaj'ın sorularını cevaplandıran Koku ve Tat Zirvesi Başkanı Kulak Burun ve Boğaz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Aytuğ Altundağ, koku ve tat alma bozuklukları ve tedavilerinden bahsederken, kişinin nefesinde 3 bin 481 tane nefes gazı bulunduğunu, bu gazların üç tanesinin en sık ağız kokusuna yol açan gazlar olduğuna dikkat çekti.

Günümüzde artık yeni nesil cihazlar sayesinde bu üç gazın sadece 4 dakikada tespit edilmesi sonucu ağız kokusunun gerçek nedeninin saptanabildiğini vurgulayan Doç. Dr. Aytuğ Altundağ, "Geniz akıntısından böbrek ve karaciğer sorunlarına, alerjiden mide fıtığına hatta mide tümörüne dek pek çok ciddi hastalık ağız kokusuna yol açabiliyor.

Kişinin doktor doktor gezerek nedenini bulmaya çalıştığı ağız kokusunun gerçek kaynağını artık sadece 4 dakikada saptayan smart chroma yöntemiyle hem tedaviye başlanıyor hem de ağız kokusunun altında yatan ciddi hastalıklar ortaya çıkarılarak bu hastalıkların da tedavisine başlama şansı doğuyor" dedi.   Yemekte içecek servisi ticari olay   Yemek öncesinde ve sırasında su içmemek gerektiğini savunan Altundağ, "Zira çiğneme olayını dişler yapmalı. Su içince yiyecek yumuşatılıyor ve kimyasal işlem yapılıyor. Yemekten 45 dakika önce su için. Ramazanda ise iftarı su ile açtıktan sonra en azından bir süre bekleyin.

Lokantalarda içecek servisi ticari olay. Öte yandan dünyada üretilen antibiyotiklerin yüzde 20'si hayvanlar için üretiliyor. Hastalık icat eden, sonra da hastalık tedavi eden bir düzen var. Kahvaltıda çay içmeyin. Tıbben doğru olan bu...

Kahvaltıda da çaya yüklenmemek gerekiyor. Zira çay demir emilimini azaltıyor. Çay, yemekler arasında içildiğinde çok faydalı. Öte yandan sahurda bir adet yumurta yenebilir. Sahurda özellikle fındık, ceviz, badem yemek gerekiyor. Bunlar yağ açısından faydalı" dedi.   Ağız gargarası gereksiz   Diş Hekimi Esin Yülek de ağız kokusunu gidermek için yoğun olarak kullanılan gargaraları çok önermediğine işaret ederek, "Bunlar kokuyu kısa süreliğine, yani iki saatliğine bastırıyor. Alkolsüz denilenin içinde bile az da olsa alkol var. Ağız kokusunu ortadan kaldırmak için dişlerde var olan çürükleri temizlemek lazım. Öte yandan haşlanmış yumurta yoğun ağız kokusu oluşturuyor.

Protein içeren gıdalar da ağız kokusunu artırıyor. Bunu gidermek için çinko içerikli gargaralar kullanılabilir. Ancak bunlar da sorunu tedavi etmez" dedi. Yülek, diş fırçası ile dilin temizlenmemesi gerektiğine işaret ederek, "Zira dil narin... Bu amaçla dil fırçası kullanılabilir" dedi.   Haberin Çekmecesi