Günün fotoğrafı Büyükçekmece'de Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'

07.01.2019 11:01 Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bölgeyi ziyaret edip yemek yediği, kahve içtiği Büyükçekmece Mimarsinan'da bulunan tarihi İskele Restaurant restorasyon edilerek orijinal haline getirildiği ilçemizin nadide işletmesi.
İşte orjinal İskele

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bölgeyi ziyaret edip yemek yediği, kahve içtiği Büyükçekmece Mimarsinan'da bulunan tarihi İskele Restaurant restorasyon edilerek orijinal haline getirildiAtatürk’ün ziyaret ettiği mekanı aslına uygun hale getirmek için yoğun çaba sarf eden İşletme sahibi İbrahim Gülkoku, Atatürk'ün bizi onurlandırdığı bahçe ve bina kimliğine uygun olarak restore edilmiştir. Restorasyonda tüm detaylar ince elenerek tek tek uygulanmıştır dedi.

Muhteşem manzarası ve denizle kucak kucağa konumuyla bölgemizin en eski ve gözde mekanlarından birisi olan İskele Balık Restaurant Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 1 numaralı Kültür varlıkları koruma bölge kurulu’nun tescili ile Röleve, Restitüsyon ve Restorasyon çalışmaları nedeniyle geçici bir süreliğine yeni yerine taşınmıştı.  Restaurant restore sonrası artık eski yerinde konuklarını ağırlamaya başladı.


Kalitesi Belgelenmiş!..

Büyükçekmece Mimarsinan Mahallesindeki restaurantta yemek zevki geçirmeniz için tüm imkanlar sunuluyor. Gıda güvenliğine maksimum önem veren İskele Restaurant ISO 22000 belgesine sahip..
Atatürk'ün bir yat gezisi esnasında ziyaret ettiği ve kahve içerek dinlendiği Mimarsinan İskele Restaurant Aslına uygun olarak restorasyon çalışması tamamlandı.

 Tarih Kokuyor!..

1938 yılının Mart ayında İstanbul ziyaretlerini tamamlayan Büyük Önder, mübadillerin durumu merak ederek önce Karaağaç Köyü'ne daha sonra Mimarsinan'a ziyaretlerde bulunur. Mimarsinan'da yaptığı ziyarette resimde de görüldüğü gibi, Mustafa Kemal ATATÜRK'ün kahvesini yudumladığı yer, şu an restaurantın bulunduğu binanın bahçesidir.
Kimliğinde Osmanlı ve Yeni Türkiye motifleri taşıyan bu güzide beldemizin en önemli tarih eserleri yeniden canlanmaktadır. Atatürk'ün bizi onurlandırdığı bahçe ve bina kimliğine uygun olarak restore edilmiştir. Restorasyonda tüm detaylar ince elenerek tek tek uygulanmıştır. Fotoğrafta gördüğünüz Gazi Mustafa Kemal'in oturduğu sandalye ve kahvesinin üzerinde durduğu masa aslına uygun olarak ve siz değerli misafirlerimize hizmet vermek üzere yeniden yaptırıldı. Atatürk'ün arkasında gördüğünüz demir çitler bile aslı gibi yeniden özel demir işçilerine yaptırıldı.

Tarihe saygıyla selam veren bahçe düzenlemesinden, tarihi su kuyusunun yaşatılmasına, iç dekorasyon zemininde kullandığımız taşlardan, lavabo için araştırılarak bulunan ve 100 yaşını aşmış mermerlerden tutun, balıkçı kasabasına yakışır mutfağına kadar A'dan Z'ye her şey sizin tarih ile lezzeti bir arada yaşamanız için yeniden tasarlandı.

Tarih ile lezzetin mis kokular altında hoş sohbetlere ev sahipliği yapan İSKELE Restaurant, ayrıca yine aynı bölgede hizmet verdiğimiz Grek İskele Restaurant konsepti ile de misafirlerimizin tüm isteklerine samimiyetle cevap vermeye gayret göstermekte.1960 yılında faaliyet geçen Restaurantımız T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul 1 numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü 2'inci Grup Tescilli Eser (Yapım Tarihi : 1909 - Restorasyon Tarihi : 2012) olan binasında hizmet vermeye devam etmektedir. Bölgemizdeki ISO 22000 Belgeli ilk ve tek restauran olan İskele Restaurant, aslına uygun olarak restorasyonunu bitirdiği tarihi binasında ismiyle özdeşleşen lezzetleri damaklarınıza sunmayı sürdürmektedir.

Aile misafirlerimiz için özel olarak tasarlanan (Çocuk oyun alanları, bebek emzirme odası vb.) restaurantımızda sizlerin beğenisine sunduğumuz tüm ürünlerimiz LTS Gıda Laboratuarları tarafından düzenli olarak denetlenmektedir.

Marka Tescili ve Ruhsat işlemlerinin eksiksiz tamamlandığı tarihi restaurantımızda çevreye zarar vermemek adına bitkisel atık yağlarımız, Çevre Bakanlığı'nın yetki vermiş olduğu Palmiye Biyoenerji San. ve Tic. Ltd. Şti. firması tarafından toplanmaktadır.
Türk ve Yunan mutfağının eşsiz lezzet karmasını tabanığızla buluşturan şeflerimiz kendi branşlarında ulusal ve uluslararası ödüllerin sahibi olarak bünyemizdeki görevlerini gururla sürdürmektedirler.