(ESHÜNER) Hünerli eller

20.11.2019 10:11 Esenyurt'ta örgü oyuncak atölyelerine katılan kursiyerlerin ürettiği el yapımı oyuncaklar, hem organik hem de diğer oyuncaklara oranla daha dayanıklı oluyor. 55 branşta 25 bin kursiyer,“Eskiden evde televizyonla vakit geçiriyordum” ‘Çalışmalarımızı daha ileriye taşıyacağız’ diyen ESHÜNER'i markalaştırmak için çaba harcadıklarını belirtiyorlar.

Esenyurtlu kadınlar hem üretiyor hem kazanıyor

 

Esenyurtlu kadınlar, Esenyurt Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü’nün açtığı örgü oyuncak atölyelerinde hem sosyal hayata katılıyor hem de ev ekonomilerine katkı sağlıyorlar.Kadınların, Japon Amigurumi (Örgü Oyuncak) tekniği ile ürettiği ürünler, ESHÜNEL (Esenyurt Hünerli Eller) markasıyla belediyeye ait sergilerde satışa sunuluyor.

Esenyurt Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, açtığı oyuncak örme atölyeleri ile Esenyurtlu kadınların sosyal hayata katılmalarının önünü açıyor.
Kurulan örgü oyuncak atölyelerinde Japon Amigurumi tekniği ile oyuncaklar üreten kadınlar, bu oyuncakları ESHÜNEL markası ile Esenyurt Belediyesi tarafından açılan sergilerde satma imkanı buluyor.

Organik ürünler üretiliyor

Esenyurt Belediyesi’ne ait kültür merkezlerinde yapılan örgü oyuncak atölyelerine katılan kursiyerlerin ürettiği el yapımı oyuncaklar, hem organik hem de diğer oyuncaklara oranla daha dayanıklı olduğu için anneler tarafından çok fazla tercih edilirken, çocuklar da güvenle oynayabiliyor.

‘Çalışmalarımızı daha ileriye taşıyacağız’

ESHÜNEL’i marka haline getirip büyütmeyi hedeflediklerini belirten Esenyurt Belediyesi Amigurumi Eğitmeni Elif Eren, “Amigurumi içi doldurulmuş oyuncak demek.
Bizler de burada örgü oyuncak çalışması yapıyoruz. Kursiyerlerimiz teknik bilgiyi aldıktan sonra üretime geçiyorlar. Hobi olarak başladıkları bu işi para kazanma amaçlı sürdürenler de oluyor.Bu konuda belediyemiz, alışveriş ve kültür merkezlerinde açtığı sergilerde satış yapma imkanı sunuyor. Ayrıca ‘Esenyurt Hünerli Eller’ ismiyle bir marka oluşturduk. İnşallah Esenyurtlu hanımlarımızla markalaşarak güzel çalışmalar yapıp bunu daha da ileriye taşıyacağız” dedi.

 

“Eskiden evde televizyonla vakit geçiriyordum”

 

Esenyurt Belediyesi’ne kendilerine sunduğu imkanlardan dolayı teşekkür eden kursiyer Ayşe Doğan, “Eskiden evde televizyonla vakit geçiriyordum şimdi ördüğüm oyuncaklarla torunlarımı mutlu ediyorum. Bizler böyle bir belediyemiz olduğu için çok şanslıyız. Bize güzel imkanlar sunuyor, Esenyurt’ta güzel şeyler oluyor. İlçemiz, belediyemiz sayesinde çok değişti. İyi ki varlar, iyi ki biz hanımları düşünüyorlar. Başkanımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Çok büyük katkısı var bana”

 

Kursiyer Nebahat Demir ise, “Kızımın ısrarı üzerine buraya geldim. Çok büyük katkısı var benim için. Ben Mardinliyim, orada bu etkinlikleri anlattığımda keşke bizde de olsa diyorlar. Bunlar çok güzel etkinlikler. Belediye Başkanımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

55 branşta 25 bin kursiyer

 

El sanatları, kişisel gelişim, dil kursu, üniversite hazırlık kursları gibi 55 farklı branşta 25 bin kursiyere eğitim veren Esenyurt Belediyesi Kültür İşleri Müdürlüğü, uyguladığı sistemle diğer belediyelere örnek oluyor. Müdürlük, aldıkları eğitimin ardından kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı sertifikası vererek eğitmen olmalarına destek sağlıyor. Kursiyerler, bunun yanı sıra aldıkları ek eğitimlerle KOSGEB belgesi alıp kendi iş yerlerini açma imkanı da buluyor. 


Esenyury Haberleri
çekmecehaber