Denetimler ve ilaçlamalar devam ediyor.

28.03.2020 10:03 Esenyurt ilçe genelinde cadde ve sokaklarda ilaçlama ve dezenfeksiyon çalışmalarını aralıksız sürdürürken, Büyükçekmece'de Belediye zabıta ekipleri, korona virüs önlemleri kapsamında pazar yerlerinde denetim gerçekleştirdi.

ESENYURT’TA CADDE VE SOKAKLAR KORONAVİRÜSE KARŞI İLAÇLANIYOR


Esenyurt Belediyesi, yeni tip Koronavirüs önlemleri kapsamında ilçe genelinde cadde ve sokaklarda ilaçlama ve dezenfeksiyon çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.


Esenyurt Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü, yeni tip Koronavirüs önlemleri kapsamında 43 mahallede bulunan tüm cadde ve sokakları dezenfekte ederek mikroplardan arındırdı. Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınına karşı oluşturduğu 130 kişilik ekiple Esenyurt genelinde çalışmalarını aralıksız sürdüren müdürlük, sabah erken saatlerde mesaiye başlayarak cadde, sokak ve bina girişlerinde ilaçlama ve dezenfeksiyon çalışması yürüttü.


“SOKAKLAR BELEDİYEMİZE EMANET”


Koronavirüs tehlikesi ortadan kalkıncaya dek Esenyurt genelinde ilaçlama ve dezenfeksiyon çalışmalarının aralıksız devam edeceğini söyleyen Esenyurt Belediyesi Veteriner İşleri Müdürü İbrahim Halil Çalış, “Ülkemizde ilk Koronavirüs vakası görülmeden 20 gün önce çalışmalara başlamıştık.İlk vaka görüldüğü günden bu yana belediye başkanımızın başkanlığında kriz masası oluşturuldu ve düzenli olarak 130 kişilik ekibimizle tüm kamusal alanları, çocuk parkları, ibadethanelerimiz ve birçok noktayı dezenfekte ettik. Belediye başkanımızın Esenyurt’un tamamında girilmedik nokta kalmasın talimatıyla beraber 43 mahallemizde dezenfekte çalışmalarımızı yürütüyoruz. Sokaklar belediyemize emanet vatandaşlarımızda lütfen bu süreçte evlerinde kalsın. Bu tehlike ülkemizi terk edene kadar aralıksız çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.


Büyükçekmece pazarlarında koronavirüs denetimi

 

Büyükçekmece Belediyesi zabıta ekipleri, korona virüs önlemleri kapsamında pazar yerlerinde denetim gerçekleştirdi.

Zabıta ekipleri, pazar tezgahları arasında en az 3 metre mesafe bulunması konusunda pazarcı esnafını uyarırken pazarda maske ve eldiven dağıttı.

Büyükçekmece’de genelgeden önce hayata geçirilmişti

 

İçişleri Bakanlığı Korona virüs tedbirleri kapsamında valiliklere ek genelge göndermişti. Genelge kapsamında semt pazar yerlerinde giyim, oyuncak ve benzeri maddelerin satışına izin verilmeyeceği ve sosyete pazarlarının da geçici süreliğine kapatılacağı belirtilmişti. 17 Mart tarihinde bu uygulamayı hayata geçiren ilk belediye olan Büyükçekmece Belediyesi, ilçe genelinde semt pazarlarında denetimlerini sıklaştırdı. Zabıta ekipleri, pazar tezgahları arasında en az 3 metre mesafe bulunması konusunda pazarcı esnafını uyarırken, pazarda maske ve eldiven dağıttı. Müşterilerin ürünleri dokunarak seçmemeleri için pazar tezgahlarına afişler asıldı ve sosyal mesafeyi koruma konusunda düzenli olarak anonslar yapıldı.

 “Tüm pazarlarda denetimlerimizi gerçekleştiriyoruz”

 

Denetimlere çok önceden başladıklarını belirten Büyükçekmece Belediyesi Başkan Yardımcısı Ömer Kazancı, “Büyükçekmece Belediyesi olarak 17 Mart'tan itibaren, İçişleri Bakanlığı'nın bu kararı gelmeden önce biz pazarlarda gıda ürünleri ve temizlik ürünleri hariç diğerlerinin satışını kaldırmıştık. Bu ürünleri kaldırdıktan sonra da tezgahların arasındaki mesafeyi de açmıştık. Şuanda da pazarcı esnafımıza eldiven ve maske dağıtıyoruz. Ürünlere vatandaşlarımızın dokunmaması için anonslarımızı yaptırıyoruz ve tüm pazarlarda zabıta ekiplerimizle birlikte denetimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Korona virüs ile mücadele kapsamında alınması gereken tüm tedbirleri alıyor ve uyguluyoruz” dedi.

 

Haberin Çekmecesi
çekmecehaber