Çay, şeker ve motorin haftaya zamla başladı

25.06.2019 11:06 Motorin zammının ve ÇAYKUR’un kuru çay satış fiyatlarına yüzde 15 zam yapmasının ardından Türkşeker de, şeker satış fiyatlarına yüzde 16 zam yaptı
24 Haziran Pazartesi gece yarısından itibaren motorine 23 kuruş zam geldi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), ilk olarak motorinin litre fiyatına toplam 23 kuruş zam yapıldığını, zammın pompa fiyatlarına bu gece yarısından itibaren 22 kuruş olarak yansıyacağını ve kalan 1 kuruşluk artışın ise ÖTV'den karşılanacağını duyurdu.

Motorinin ardından geniş halk kitlelerini ilgilendiren ikinci zam haberi Çaykur'dan geldi. Çaykur, artan yaş çay ürün, işçi ve işletme maliyetlerini gerekçe göstererek, kuru çay satış fiyatına yüzde 15 zam yaptı. Zammın 25 Haziran 2019 Salı günü itibariyle devreye girdi.

Kamuoyu bu zamların şokunu daha atlatamamışken şeker zammı haberi de geldi. Türkiye Şeker Fabrikaları A. Ş. (Türkşeker), internet sitesinden kristal şekerin fabrika çıkış satış fiyatının yüzde 16 artırıldığını açıkladı.

Türkşeker'in halkın temel gıda maddelerinden şekerin fabrika çıkış fiyatına yaptığı yüzde 16'lık zam, market raflarına yansıyacağı gibi, şekerli mamul üreten sanayicileri de etkileyecek.


Haberinçekmecesi
SELİM AYANOĞLU/İSTANBUL