Büyük bir iflas dalgası

03.04.2020 11:04 Avrupa’da 65 milyon çalışan işini kaybedecek, Alacak sigortası şirketi Euler Hermes, 2020 yılı Ekonomik Görünüm Raporu'nu paylaştı. Gelişen ve gelişmekte olan ülkelerde 2020 yılının ilk yarısında koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle keskin bir resesyon yaşanacağının belirtildiği rapora göre, yılın tamamında dünya genelinde iflaslar yüzde 14 artacak.
Küresel resesyon yolda Bu yıl dünya ekonomisinde keskin bir resesyon yaşanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Dünya genelinde iflaslarda yüzde 14 artış beklenirken, bunun sonucunda sadece Avrupa’da 65 milyon çalışan işini kaybedecek  
Raporda ayrıca, salgın nedeniyle başta Çin, ABD ve Avrupa olmak üzere tüm dünyada yaşanan talep şokunun yatırım harcamalarını olumsuz etkilediği belirtilerek, dünya ekonomisinde toparlanmanın ise salgını sınırlama önlemlerine bağlı olarak yılın ikinci yarısında başlayabileceği vurgulanıyor. Salgın nedeniyle yaşanan ciro kayıplarının telafisinin zor olacağının ve bunun kaldıraçlı şirketleri olumsuz etkileyebileceği belirtilen raporda, ülkelerin salgın nedeniyle aldığı geniş önlemler ile sıkı sınır kapama politikasından dolayı da küresel ticaretin bir çeyrekte yaşayacağı zararın 1 trilyon 64 milyar dolar olacağı tahmin ediliyor.

En riskli sektör inşaat

200 binden fazla şirketin değerlendirildiği raporda, Fransa'daki şirketlerin yüzde 10'u Almanya'daki şirketlerin yüzde 9'u, İtalya'daki şirketlerin yüzde 5'i, İspanya'daki şirketin yüzde 6'sı, Belçika'daki şirketlerin yüzde 8'i, Hollanda'daki şirketlerin ise yüzde 3'ü'nün salgın nedeniyle risk altında olduğu belirtiliyor. En fazla risk altındaki sektörler de inşaat, tarım-gıda ve hizmet sektörü olarak gösteriliyor. Fransa ve Hollanda'da hizmet sektörü riskli olarak belirtilirken, Almanya, İtalya ve Belçika'da inşaat sektörü risk taşıdığı vurgulanıyor.

Büyük bir iflas dalgası

Sadece Avrupa'da ekonomik faaliyetlerin sekteye uğraması durumunda 65 milyon çalışanın yardıma muhtaç kalabileceğine de dikkat çekilen rapora göre; 2020 yılının ikinci yarısında başlaması öngörülen toparlanma şokla orantılı olacak ama geçici bir ani aşırı enflasyonla birlikte gelecek. Şirketler tarafında ise hükümetler işsizlik ve iflasların önüne geçmek için ellerindeki tüm enstrümanları devreye alsalar da iş yerlerinin yeniden açılmasını takiben büyük bir iflas dalgası yaşanması bekleniyor. Rapora göre 2020 yılında iflaslar üst üste dördüncü kez artacak.
Haberin Çekmecesi