Ayakkabının On Bin Yıllık Tarihi semineri

13.12.2019 11:12 Ceyhun Berkol, ayakkabının 10 bin yıllık tarihini anlattı. Büyükçekmece Belediyesi’nin ev sahipliğinde Dünya Kostümleri Müzesi’nde düzenlenen “Ayakkabının On Bin Yıllık Tarihi” seminerine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Ceyhun Berkol, ayakkabının 10 bin yıllık tarihini anlattı

Ayakkabı insanlık tarihi ile birlikte doğa koşullarından korunmak ve örtünmek amacı ile giyim kuşamın önemli bir parçası olarak insanoğlunun ayaklarını korumakla kalmamış, zaman içinde, toplumsal statü, milliyet, meslek, rütbe gibi birçok konumun ana göstergesi oldu.

Tarihsel süreci anlatıldı

Arel Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Ceyhun Berkol’un konuşmacı olduğu seminerde ayakkabının insanlık tarihi ile başladığına dikkat çekildi.


Ayakkabının sadece bir giyim kuşam parçası veya korunma amaçlı olmadığına dikkat çeken Berkol, binlerce yıllık tarihsel süreçte ayakkabının aynı zamanda da meslek, statü, milliyet, rütbe gibi birçok konumun göstergesi olduğunu ifade etti.Çeşitli ayakkabıların da sergilendiği seminere katılan Büyükçekmece Belediyesi Kültür İşleri Müdürü Nazan Karagözoğlu, Dr. Ceyhun Berkol’a teşekkür ederek plaket takdiminde bulundu.


Büyükçekmece Haberleri
çekmeceHaber