Atatürk Türk gençliğine çok önem vermiştir.

30.12.2018 12:12 Gençlik: ''İnsan hayatının ergenlikle orta yaş arasındaki dönemi." diye anlamlandırılmaktadır. Türk genci ise bana göre " Sadece ırkı Türk olan değil , kendisini Türk hisseden gençlere de Türk genci denilebilir."

Değerli okurlar, yazıma başlarken sizlere gençlik ve Türk gencinin anlamlandırılmasını ve açıklamasını yapacağım. TDK' da , Gençlik: ''İnsan hayatının ergenlikle orta yaş arasındaki dönemi." diye anlamlandırılmaktadır. Türk genci ise bana göre " Sadece ırkı Türk olan değil , kendisini Türk hisseden gençlere de Türk genci denilebilir."  Özellikle Avrupa ve Batı topraklarında "Türk" denildiği zaman akla gelen kavram, "Müslüman" kavramıdır. Yani  onlara göre Türk sen Müslümansın, Müslüman san Türksün demektir. Bir bakıma Türk genci Müslüman kimliği taşıyan bir gençtir.

     Gerek İslam tarihi, gerekse Türk tarihinde, gençlere önemli bir yer verilmiştir. İslam tarihinden örnek vermek gerekirse. Kutsal dinimize ve Peygamberimize(s.a.v) "ilk iman eden Hazreti Ali'dir (k.v)." (Prof. Dr. Haydar Baş, İmam Ali, s. 195) Hz. Ali (k.v) o zamanlar cevval bir genç idi. Hz. Ali'nin (k.v) ardından ilk Müslüman olanlar ve İslam adına mücadele edenler genellikle gençler olmuştur. Bizim tarihimizde ise fazla uzağa gitmeden Atatürk ten bahsedeceğim. Atatürk anadan doğduğu andan  beri Müslüman kimliği içerisinde sağlam bir Türk genci olarak , kendini ilim, bilim ve hidayete adamış bir gençti . Gençlik dönemlerinde edindiği kaliteli eğitim ve öğretim hayatının ardından üstün bir kişilik olmayı başardı.Nitekim gençlik dönemindeki  edindiği ilim ve irfan sayesinde müthiş bir asker oldu. Ardından kendisini bu cennet ülkeye ve Türk milletine adadı. Görüyoruz ki şu an Türkiye toprakları içerisinde Müslüman Türk olarak yaşayabiliyorsak , Atatürk'ün gençlik dönemindeki yetişimi ve onun üstün kişiliğine borçluyuz. İnsanın kişiliği ve karakteri gençlik döneminde gelişmektedir. Atatürk de bunu çok iyi bildiği için Türk gençliğine çok önem vermiştir. Gençlerimizin kaliteli, güzel ahlaklı ve cehaleti yıkmış bir birey olmaları , kanaatine varmıştır. Bunun için Atatürk, "Bütün ümidim gençliktedir." demiştir.  Dünya tarihinde  de gençlerin büyük bir rolü görülmektedir. Neredeyse bütün yöneticilerin gençliğe gösterdiği büyük bir önem vardır. Bunun özünde esasen gençlerin arayış içerisinde olması  ve beyinlerinin taze olması yatar. Bizim dinimiz ve Peygamberimiz (s.a.v), bizlere okumayı emir eder. Nitekim Türk tarihinin önemli isimleri de okumaya büyük önem vermiştir.

       Eğer biz kendimizi genç olarak, kendimizi ülkemize bahşetmek istiyorsak, cahilliği beynimizden atacağız. Şöyle bir olup bitene bakacağız, kendimizi aydınlatacağız. Müslüman Türk genci kimliğimizi korumak içinse, Peygamber efendimizin (s.a.v) dediği gibi Kuran ve Ehl-i Beyt ine sımsıkı sarılacağız. İşte o zaman Merhum Atatürk'ün de dediği gibi bizlerde "Ne Mutlu Türk'üm'' diyebiliriz. Yukarıda belirttiğim gibi Türk = Müslüman'dır. Bizlerde bu şuurda dinimizin ve atalarımızın emir ettiği gibi kişiliğimizi ve karakterimizi geliştirirsek işte o zaman Türk genci oluruz.   

     Necip Taha Keskin