34’üncü buluşma

31.05.2019 01:05 Köprüleri taştan 2 kent 34’üncü kez buluştu; Mimar Sinan’ın eseri olan muhteşem taş köprülere sahip Büyükçekmece ve Edirne arasında 1986 yılında kurulan kardeşlik köprüsünde 34. buluşma gerçekleşti.

Akgün, Recep Gürkan’ı makamında ziyaret etti

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ı makamında ziyaret eden Başkan Dr. Hasan Akgün “Edirne belediye başkanımızı 3 bin kadımızla birlikte ziyarete geldik. Bu geziyi yaparken aynı zamanda Ferhat şehrimiz Edirne’nin belediye başkanı dostum, kardeşim Recep Gürkan’ı ziyaret etmek istedik. Tekrar belediye başkanı seçilen Recep başkanıma ve Edirne halkımıza hayırlı olsun” ifadesini kullandı.

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün 6. Kez seçim kazanarak önemli bir zafere imza attığını ve siyasetin altın kemerini kazanmaya hak kazandığını ifade ederek, Kırkpınar Başpehlivanlarına verilen “Altın Kemer” takdim etti.

Ferhat şehri Edirne’nin tarihi ve doğal güzelliklerini heyetiyle birlikte gezen Başkan Dr. Hasan Akgün, tüm Edirne halkına ve esnafına ilgilerinden ötürü teşekkür etti.

34 yıldır süren gelenek

Kültür gezisinin ardından iftar saatinin gelmesiyle birlikte Meriç nehri kenarında Büyükçekmeceli kadınlarla orucunu açan Başkan Dr. Hasan Akgün “Edirne’ye 34’üncü kez geldik. 1986 yılından beri devam eden bir kültür gezisidir ve bu gezide ben mutlaka olurum. Ramazanın 24’üncü gününde yaparız bu geziyi. Bu akşam Ramazanın 24’üncü günü aynı zamanda İstanbul’un fethi olması nedeniyle gezi daha bir anlam kazandı. Bu kültür faaliyetleri Edirne ve Büyükçekmece arasında müthiş bir köprü oldu. Edirne halkının ve esnafının beklediği gün oldu. Binlerce kadınımız on binlerce lira para bırakacak Edirne’ye. Önce Edirne halkımızın sonra tüm İslam aleminin Kadir gecelerini ve Ramazan bayramını kutluyorum. Bize bugüne kadar ilgi ve alakasını esirgemeyen Sayın Recep Gürkan başkanıma, Edirne Emniyet Teşkilatına ve memur arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Allah tuttuğunuz oruçları kabul etsin” ifadesini kullandı.

İftara katılan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, Büyükçekmeceli kadınlara Edirne’nin tarihi ve kültürel yapısı hakkında bilgi verdi.

 

Başkan Akgün orucunu açtıktan sonra tarihi Selimiye Cami’de teravih namazı kılarak Edirne esnafıyla sohbet etti.  

 Belediyeciliğin 'Başpehlivanı’na Altın Kemer!

6 kez üst üste seçim kazanarak ulaşılması zor bir zafere imza atan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ü “Belediyeciliğin Başpehlivanı” ilan eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Akgün’e Altın Kemer hediye etti.

Büyükçekmece Belediyesi’nce bu yıl 34’üncüsü gerçekleştirilen Edirne Ramazan Gezisi öncesinde Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ü makamında kabul etti.

“Mızrak çuvala sığmadı”

Başkan Akgün ve Büyükçekmeceli misafirlerini Edirne’de ağırlamaktan ötürü çok mutlu olduğunu belirten Recep Gürkan, “2019’da Türkiye’de yerel yönetimler seçimleri yapıldı. Sandıktan çıkan iradeye saygımız ve hürmetimiz var. İstanbul’da 31 Mart’ta başlayan bahar yaza dönüşerek güçlü bir şekilde gelecek. Bu seçimin özel bölgeleri var. Her ne kadar çok uğraşsalar da baskılar yapsalar da hukuksuzluğu hukuk kılıfına uydurmaya çalışsalar da bu mızrak bu çuvala sığmadı. Nerede? Büyükçekmece’de. Çok değerli ağabeyim sevgili Hasan Akgün bu seçimlerle beraber 6’ıncı dönem belediye başkanlığına başladı. Yani 6 tane mazbatası var. İnşallah 7, 8, 9 diye gidecek. Kırkpınar’da biliyorsunuz 3 kez üst üste başpehlivanlığı alan Kırkpınar’ın sembolü olan altın kemerin ebedi sahibi olur. Biz tabii altın kemerin orijinalini veremiyoruz ama siyasetin belediye başkanlığı alanındaki başpehlivan olan Hasan Akgün’e sembolik bir altın kemer takdim ediyorum” dedi.

“Altıncı kez zor bir rekor kırdık”

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün “42 yıllık belediyeciyim hayatımda aldığım en anlamlı hediye Recep Gürkan başkanıma nasip oldu. Bugün seçimlerden sonra resmi olarak ziyarete geldiğimiz ilk yerimiz Osmanlı’nın başkenti Edirne kardeş şehrimiz oldu. 31 Mart bitti ama seçimler bitmedi. Büyükçekmece kültür ve sanat alanında dünya çapında bilinen bir şehirdir. Dünyada Büyükçekmece’nin adını duymayan tek bir ülke kalmadı. Hiç seçim kaybetmeden bugüne kadar gelen bir belediye başkanıyım. Son seçimlerde gördüğümüz manzarayı anlatmak mümkün değil ama herkesin anlayacağı şekilde yakında bir kitap çıkacak. ‘Türk Demokrasisinde Kara Hafta Büyükçekmece Gerçeği 3 Nisan – 10 Nisan’. Bu kitabı okuyan herkes korkunç bir ibret tablosu görecektir. Altıncı kez zor bir rekor kırdık. Halkın hür iradesiyle her türlü entrikaları anlatarak mazbatamızı aldık” dedi.Büyükçekmece Haberleri
Çekmecedenhaber