100.Yıl Cumhuriyet Anıtı; Büyükçekmece'ye

08.01.2019 10:01 Akgün’ün Sinanoba Mahallesi’nde bulunan Bababurnu’na yaptıracağı 100.Yıl Cumhuriyet Anıtı manevi değeri ve görkemli yapısıyla İstanbul’un yeni simgesi olmaya aday.

"Anıt, Cumhuriyete, Atatürk’e ve şehitlerimizin anısına armağandır"
 Büyükçekmece’nin tüm manzarasına hakim konumda olacak abidenin, 65 metre yüksekliği sayesinde açık havada Marmara Bölgesi’nin tamamından görülebilecek. Başkan Akgün, Bababurnu 100.Yıl Cumhuriyet Anıtı’nın Büyükçekmece’nin çekim merkezi özelliğini arttıracak değerli bir proje olduğunu vurgulayarak abidenin; "Cumhuriyete, Gazi Mustafa Atatürk’e ve tüm şehitlere bir armağan ettiğimiz ve onlara duyulan minnet duygumuzu abide aracılığıyla dışa vuracağımız değerli bir proje. Cumhuriyetimizin 100.yılına yaklaşırken Büyükçekmece’ye inşa etme kararı aldığımız Bababurnu 100.Yıl Cumhuriyet Anıtı şahsım ve tüm Büyükçekmece için önemli bir gurur kaynağı olacaktır" şeklinde konuştu.

-       Başkan Akgün’den İstanbul’a simge anıt

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Cumhuriyetimizin 100’ün cü yıldönümü anısında Bababurnu’na 100.Yıl Cumhuriyet Anıtı inşa edecek.Ayrıca Bababurnu 100.Yıl Cumhuriyet Anıtı içerisine inşa edilecek olan Cumhuriyet Müzesi’de Cumhuriyet tarihine ışık tutacak önemli içeriklerden oluşacak bir müze.

Cumhuriyetin 100. yılına adanmış bir eser

Cumhuriyetin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Cumhuriyet tarihi boyunca şehit düşmüş kahramanların anısını Büyükçekmece’de yaşatmak ve vatandaşların aynı duyguları paylaşmasına aracılık etmek adına harekete geçen Akgün ve ekibi, Cumhuriyet’in ilanının 100.yılına yaklaşmasıyla birlikte Büyükçekmece’de Bababurnu 100.Yıl Cumhuriyet Anıtı inşa etme kararı almıştı.